Šoféruješ a potrebuješ vedieť, kedy tvoje telo odbúra alkohol? Využi našu ALKOHOLKALKULAČKU, nájdeš ju v kategórii Šoférsky set + alkoholkalkulačka. Veľa štastných km! 🚗

Čo sa deje telu, keď stratíme mieru a ráno príde opica?

Ale veď daj si jeden, dlho sme sa nevideli!“ alebo „Dáme aj do druhej nohy, nech nekrívame?“  - toto sú spoločensky bežne zaužívané, avšak pre organizmus nebezpečné vety, ktoré majú za následok jedno – ak nemáme pevnú vôľu, môžeme stratiť mieru a to zákonite povedie k ťažkému ránu. Alebo aj nie, čítaj ďalej.

Pečeň sa namaká

Mnoho ľudí vie z vlastnej skúsenosti, aká vie byť ranná opica nepríjemná. Povedzme si najprv, čo sa vlastne počas popíjania v ľudskom tele deje: keďže alkohol potláča antidiuretický hormón, chodievame častejšie „na malú.“ Tým strácame dôležité elektrolyty ako sodík, vápnik, horčík či draslík a takisto vodu, čo vedie k dehydratácii.

Alkohol sa vstrebáva žalúdkom, čo môže podráždiť jeho steny. Najmä pitie nalačno sa môže vypomstiť – cez prázdny žalúdok sa totiž alkohol do krvi vstrebáva rýchlejšie, a to môže do nasledujúceho drsného rána prispieť ešte aj bolesťou žalúdka či silnejšou nevoľnosťou. A po tom teda nikto netúži, takže ak sa chystáš na oslavu alebo akýkoľvek event, kde sa štrngá, dobre sa predtým najedz.

Keď už svojmu telu „doprajeme“ alkohol, do boja nastupuje naša pečeň. Tá vyprodukuje enzým alkoholdehydrogenáza, ktorý spúšťa premenu etanolu na acetaldehyd. Problém je, že tento acetaldehyd je pre organizmus toxický, a najmä jemu môžeme ďakovať za bolesti hlavy, žalúdočnú nevoľnosť a ďalšie neslávne známe príznaky opice. Následne nastupuje ďalší enzým - aldehyddehydrogenáza, tá rozkladá acetaldehyd na kyselinu octovú, ktorá sa ďalej metabolizuje na vodu a oxid uhličitý.

wake up morning man

Ach, tie suchoty

Ako sme už spomenuli, alkohol vzbudzuje nutkanie častejšie vylučovať vodu, a to aj takú, ktorú by organizmus potreboval. Preto je dobré, keď po každom poháriku (ak si sa už rozhodol/la, že si ich dáš viac) vypiješ aspoň jeden pohár vody. Telo sa ti odvďačí menej krutým nástupom do nového dňa.

Čo je teda najlepším liekom na opicu? Silná vôľa – teda že sa nedáš „zlomiť“ na viac alkoholu, ako dokáže tvoje telo bez väčších problémov spracovať. Táto hranica je u každého iná a je veľmi individuálna – niekto poriadne nepocíti dva poháriky tvrdého alkoholu, zatiaľ čo druhému sa pletie jazyk po jednom deci vína. V ďalšom našom blogu nájdeš tipy, ako elegantne odmietnuť alkohol, pre prípad, že neodbytný príbuzný či kamarát si s tebou veľmi chce štrngať, a ty nemáš chuť. 

Každý má mieru inde

Rýchlosť rozkladu alkoholu je u každého iná, závisí napríklad od hmotnosti - ľudia s vyššou váhou majú v tele viac vody, ktorá riedi alkohol, preto ho odbúrajú rýchlejšie; či od pohlavia - ženy majú menej vody v tele, kvôli čomu alkohol metabolizujú pomalšie. Zaváži tiež zdravotný stav a genetika, niektorí ľudia majú prirodzene vyššiu aktivitu enzýmov na rozklad alkoholu, iní majú v tomto "smolu."

Je preto dobré, poznať svoje hranice. No a v prípade, že sa chceš poistiť, daj si pred prvým štrngnutím účinné švédske kapsuly Myrkl, ktoré zabránia tomu, aby sa alkohol dostal do pečene a tým ti nasledujúci deň doprajú ráno bez opice. Probiotikum s prírodným vegánskym zložením odbúra alkohol o 70% rýchlejšie, a to takým spôsobom, že ho zmetabolizuje na vodu a oxid uhličitý už v črevách, čím ochráni pečeň aj celý organizmus pred vznikom jedovatých látok. Dobrá správa je, že Myrkl môžeš užívať aj dlhodobo a tešiť sa tak z lepšieho trávenia či žiadnych obáv zo spoločenských večierkov.

Na zdravie, priatelia,  a na mieru!🥂